News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 20:17:42
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Jastarnia
Puck

Jastarnia

Najmłodsze Miasto Nordy

Nazwa Jastarnia może pochodzić od słowa Jastra, oznaczającego coś jasnego lub Jastra oznaczającego w języku kaszubskim Wielkanoc.

Jednak stara legenda głosi, gdy w czasach gdy półwyspu jeszcze nie było, jedynie małe wysepki. Na jednej z nich oddawano cześć Jastrzebogowi, jednemu z pogańskich bożków. Palono tu ognie i tańczono wokół ognisk na wzniesieniu. Rytuały te odprawiano wczesną wiosną  a na jednym z wzgórz powstała osada, którą dziś jest Jastarnia.

Najstarsze ślady zamieszkania przez człowieka na terytorium Jastarni pochodzą z I w.p.n.e. W dziejach pisanych Jastarnia pojawia się  po raz pierwszy w 1378 r. przy okazji nadania przywilejów pobliskiemu miastu Hel.

W epoce nowożytnej wykształcił się podział na dwie miejscowości: Jastarnię Pucką (katolicką) i Bór (Jastarnię Gdańską - protestancką). Miało o miejsce, gdy król Zygmunt Stary przekazał część Półwyspu Helskiego Gdańskowi (1526 r.). Administracyjne połączenie obu stron nastąpiło dopiero w latach międzywojennych.

Osada Jastarnia była zawsze rybacką miejscowością i nieliczni goście odwiedzali to miejsce na łodziach z Pucka lub Gdańska. Dopiero budowa drogi kolejowej w latach międzywojennych z Pucka do Helu przyczyniła się do gwałtownego rozwoju osady, i wzroście jej popularności  jako kurort nadmorski. Również w międzywojniu wybudowano tu port rybacki (1926r).

Prawa miejskie otrzymała Jastarnia dopiero 1go stycznia 1973 roku, co czyni z niej najmłodsze miasto Nordy. Obecnie jest to przede wszystkim miejscowość turystyczna.

 

Jastarnicki Port W części wschodniej znajduje się ośrodek żeglarski, część zachodnia wykorzystana jest przez łodzie i kutry rybackie oraz statki żeglugi przybrzeżnej. W północnej części z funduszy projektu "Pierścienia Zatoki Gdańskiej" wyposażono port w nowe nabrzeża pływające. Służące jako marina dla jachtów i łodzi otorowych.

Wejście do portu znajduje się po stronie południowej. Szerokość wejścia wynosi 60 m, głębokość na wejściu i torze podejściowym to 5m.Tor podejściowy o długości 1000 m oznakowany jest światłem na kaszycy i 3 parami pław nieświecących. W północno zachodniej części portu usytuowano wyciąg kutrowy i warsztat mechaniczny.

Port jest administrowany przez Urząd Morski w Gdyni. Mogą tu wchodzić jednostki o zanurzeniu do 3,5 m.

Urząd Morski w Gdyni Bosmanat Portu

84-140 Jastarnia, ul. Portowa 26

tel. 0 58 675 20 13                                        

Bosmanat dyżuruje na kanałach 15, 71, 10 UKF

Do jednych z atrakcji turystycznych Jastarni niewątpliwe należy molo. Leży ono na zachód od portu i po swej zachodniej stronie posiada małą keję / platformę, do której mogą przybić jednostki o małym zanużeniu.


 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie