News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 20:38:00
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Puck
Puck

Puck

Miasto Kaprów Królewskich

Małe miasteczko północnych Kaszub, leżące w głębi Zatoki Puckiej u ujścia rzeczki Płutnicy. Miejsce to ma bardzo bogatą i burzliwą historię.

Badania archeologiczne z przełomu lat 70. i 80. XX w. odkryły morski sekret Pucka. Okazuje się, że w płytkich i spokojnych wodach miejscowej zatoki  spoczywają pozostałości wielkiego portu, którego początki sięgają VII w. po narodzeniu Chrystusa. To dowód na to iż Puck był ważnym ośrodkiem handlu morskiego i zapewne również słowiańskiego piractwa na długo przedtem, zanim powstał port w Gdańsku. W II połowie XIII w Pucku istniał kasztelański gród książąt wschodniopomorskich. Od 1309 we władaniu Krzyżaków był siedzibą komturii. Prawa miejskie uzyskał w 1348 roku. Podczas wojny trzynastoletniej (1454–1466) mieszczanie puccy stanęli po stronie Polski. W 1457 roku w Pucku znalazł schronienie wygnany król Szwecji Karol VIII Knutsson Bonde. W zamian za pieniężny zastaw otrzymał od Kazimierza Jagiellończyka Ziemię Pucką (980 km2). Państewko puckie istniało formalnie do 1460 kiedy to Puck zdobyli Krzyżacy, później król znalazł schronienie w Gdańsku. W 1466 włączono Puck do Prus Królewskich, będących od 1569 częścią Korony (wcześniej podlegały jej na zasadach autonomicznych). Była tu siedziba starostwa powiatowego, miejsce sejmików szlacheckich i sądów grodzkich. Za czasów panowania Wazów twierdza i baza floty polskiej.

Kaprzy Królewscy stacjonujący w Pucku  są unikatem na skalę europejską. Kaprzy Królewscy byli  postrachem żeglarzy na Bałtyku i Morzu Północnym, pierwszą polską „marynarką wojenną”. Znani byli jako „strażnicy” interesów Korony na morzach. Byli elita finansowa wśród żeglarzy XV i XVI wieku. Byli także ulubieńcami królów (Zygmunt August i Zygmunt Stary), bywalcami salonów Dworu Artusa.  Stanowili grupę ok. 1200 żeglarzy, posiadająca flotę ok. 30 okrętów. To właśnie w Pucku była największa baza wypadowa floty kaperskiej. Jej początki miały miejsce już w czasach Kazimierza Jagiellończyka podczas Wojny Trzynastoletniej . Później bazę kaperską powołał w Pucku Zygmunt August w 1567.

Kaprowie działali pod polską banderą na podstawie listów królewskich . Byli to piraci zalegalizowani przez Króla i ich wynagrodzeniem był łup. Jedynie 1/10 zdobyczy musieli oddać do skarbu państwa.  
Komisja Morska – urzęd ustanowiony w 1568 r. przez króla byłą ich zwierzchnictwem.  Kaprowie  mieli za zadanie: osłaniać wybrzeże polskie i porty oraz odcinać dostawy broni i innych towarów do Szwecji i Rosji. W początkach XVII wieku, do czasu budowy floty królewskiej, stanowili oni jedyną siłę morską Rzeczpospolitej.

Podczas szwedzkiego potopu 1656 roku Puck nie poddał się najeźdźcom szwedzkim i nie został przez nich zdobyty.

 W połowie XVIII miasto podupadło i w 1772 zostało włączone do państwa Fryderyka Wielkiego. W 1818 zostało siedzibą powiatu w rejencji gdańskiej (nosiło wówczas nazwę Putzig), wówczas jego znaczenie nieznacznie wzrosło. W owym czasie wytwarzano tu słynne na całe Pomorze piwo puckie. Które testowane było przez rajców w dość specyficzny sposób. Po uwarzeniu piwa gdy trzeba było dokonać próby rozlewano je na ławie i siadano na niej. Gdy przyszedł czas próby wszyscy na znak burmistrza wstawali. Jeśli ława trzymała się spodni i nie odpadła, znaczyło to że piwo nadaje się do sprzedaży okolicznym panom, szlachcicom i bogatym mieszczanom. Jeśli zaś ława odpadła, piwo rozdawano pospólstwu.

10 lutego 1920 odbyły się tu zaślubiny Polski z morzem z udziałem generała Józefa Hallera. Aż do 1926 Puck oraz Hel były jedynymi całkowicie polskimi portami nad morzem. W tym samym roku miasto spotkała degradacja – zlikwidowano powiat pucki włączając miasto i okolice do powiatu morskiego z siedzibą w Wejherowie.  W okresie międzywojennym na terenach Pucka miał bazę Morski Dywizjon Lotniczy wodnopłatów. Samoloty dywizjonu brały czynny udział w działaniach wojennych we wrześniu 1939 roku. W okresie 1941-1944 istniał tu obóz pracy, gdzie więźniowie produkowali części do samolotów. W 1956 reaktywowano powiat pucki, który istniał do 1975 i ponownie od 1999.


Obecnie Puck z nadmorską bryzą zaprasza do swych portów (nowoczesnej mariny przy molo, portu rybackiego i zapomnianego porciku dawnych zakładów PZM). Jak na tak młę miasteczko znajdziecie tu dość sporo miłych i dobrych restauracji, kawiarenek i piwiarni. Doskonałym miejscem spacerów jest klifowy brzeg nadmorskim parkiem, bulwar pomiędzy portami, drewniane molo z górującą nad nim restauracją .
 

Miasto nasze szczyci się swym herbem na którym lew trzyma łososia. Ludzie mówią że motyw lwa wpisał się w nasz herb gdy wygnany król szwedzki panował nad "państewkiem  puckim" to oddał miastu symbol swego kraju. Według innej wersji Puck wziął sobie jednego z lwów gdańskich. Z herbem jest związana jedna z legend puckich:

Legenda o puckim herbie: Dwie ryby, węgorz i łosoś chciały być na tarczy herbowej miasta. Rywalizując ze sobą postanowiły walczyć na na śmierć i życie. Łosoś, mając większy pysk, postanowił pożreć węgorza. Ten zaś myślał zadusić rywala, owijając się dookoła jego ciała. Pewnego dnia, węgorz wykorzystując zaskoczenie zaatakował łososia. Zanim ten się spostrzegł, przeciwnik omotał go i chociaż nie zdołał go zupełnie zadławić, to jednak uniemożliwił mu żer, skazując ofiarę na powolną śmierć głodową. Tkwiły tak obie ryby w tragicznym splocie. Łosoś czując że śmierć się zbliża żal było młodego życia. Kochał morze i piękno słońca i poprosił węgorza o wypuszczenie. Węgorz ani drgnął, lecz wołanie usłyszał lew, który na łodzi rybackiej płynął ze Szwecji do Pucka, gdzie miał zająć miejsce w herbie. Szlachetne  zwierzę spostrzegłszy przewagę węgorza nad pół martwym łososiem, postanowiło pogodzić zwaśnione ryby. Uciekając się do podstępu, lew złożył propozycję węgorzowi: "Jestem przeznaczony na tarczę herbową Pucka. Uważam jednak, ze są inni dzielniejsi i mądrzejsi ode mnie, na przykład ty, węgorzu. Chętnie więc podzielę się z tobą tym zaszczytem. Zbliż się i zajmij miejsce koło mnie w łodzi." Na taką propozycję węgorz tylko czekał, puścił swą ofiarę i, pewny siebie, zbliżył się do łodzi. Wówczas lew odsunął go z odrazą i kazał rybakowi płynąć wprost do lądu. Natomiast uwolniony łosoś omijając mielizny i kamienie poprowadził zamorskiego gościa do puckiego portu. I wtedy lew wyniósł go na szczyt ratusza i tak obaj znaleźli się na tarczy herbowej.

Puckie porty: Puck oferuje dziś żeglarzom dwa porty. Port Rybacki, w pobliżu kościoła (zachodni port na zrzucie z google earth obok) oraz jachtową marinę z pełnym  zapleczem technicznym, sanitarnym i gastronomicznym. Nad portem rybackim króluje kościół farny św. Piotra i Pawła.

Port Jachtowy, na wschód od molo, przyjmuje jednostki o długości kadłuba do 20 m i zanurzeniu nie przekraczającym 2,8 m.

 Basen Rybacki posiada prostokątny kształt i 3 nabrzeża, których wschodnie ma długość 67 m, południowe 40 m, zachodnie 74 m. Głębokości w basenie wahają się od 2,5 m do 3,5 m. Od zachodniej części basenu Rybackiego odchodzi zakotwiczony pomost pływający o długości 80 m i szerokości 4 m. Na głowicy falochronu zainstalowano zielone światło błyskowe grupowe o okresie 5 sekund [0,5 + (1,0) + 0,5 + (3,0)], zasięgu 2Mm i wysokości światła 3,6 m n.p.m.

Do obydwu prowadzą oznakowane tory wodne, które w obecnej chwili są dość wąskie. Jedynie tor podejściowy do portu rybackiego posiada oświetloną pławę numer 1 (zielona) Pozostałe pławy na podejściu do obu portów są małe i nie oświetlone. Dla jednostek o dużym zanurzeniu zalecane jest podchodzenie od strony pławy Puck (P-K), do portu rybackiego gdzie prowadzą dwie pary nabieżników. W obydwu portach dyżurują bosmani i kanał roboczy  dla obydwu to 10 UKF. Każde wejście i wyjście z portu powinno być zgłoszone do bosmanatu. Znajduje się w Pucku i trzeci zapomniany port na terenie dawnych Puckich Zakładów Mechanicznych. Lecz ten nie jest dostępny w chwili obecnej dla jednostek odwiedzających, oraz brak w nim jakiegokolwiek zaplecza.


* port jachtowy, bosmanat tel. 058 673 25 05
* port rybacki, bosmanat tel. 058 673 46 50
 

Regulamin portu i cennik są dostępne na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji moksir.puck.pl, będącego operatorem portów.

 

 Oprócz istniejących portów puckich jest obecne wśród wielu marzenie. Marzenie połączenia obu portów w jedną piękną marinę. Powstał już nawet projekt pod nazwą Via Marina, jego prezentację możecie odnaleźć na serwisie youtube i na stronie projektanta aren architects. Jeśli projekt ten byłby zrealizowany zgodnie z założeniami, powstałaby jedna z najpiękniejszych marin w Europie a nie tylko w Polsce.

 

Na stronie Urzedu Morskiego w Gdyni możecie znaleźć ostatnie badania batymetryczne oraz oznakowanie portu Puck.

 

 

Niewątpliwą atrakcją jest Morska Pielgrzymka Rybaków do puckiej fary w dniu odpustu św. Piotra i Pawła pod koniec czerwca. Pielgrzymowanie wodą z Półwyspu Helskiego ma długą tradycję, której początków należy szukać około 1217 r., kiedy nadano Puckowi przywilej odbywania jarmarków w dniu patronów parafii. Wspomnieć wypada, że Półwysep przez długi czas był szeregiem wysepek i dotarcie do Pucka mogło się odbyć jedynie łodziami. Odpust związany z patronami głównymi najdalej na północ wysuniętej parafii nadmorskiej skupiał okoliczną ludność nie tylko na dorocznej sumie odpustowej, ale także na kilkudniowym jarmarku. Zachowane w archiwum parafialnym bulle papieskie z końca XV wieku, a także późniejsze, dokumentują wagę jaką przykładano do tego szczególnego spotkania parafian, by w imię uczczenia świętych cieszyć się radością doczesnego spotkania, także przy biesiadnym stole.

W 1981 r. reaktywowano pielgrzymowanie łodziami rybackimi przez Zatokę Pucką do Pucka. Morska pielgrzymka na trwale wpisała się w odpustowy kalendarz jako ważny dzień dla Kaszuby i rybaka. W tym dniu przystrojone odświętnie rybackie łodzie, kutry, jednostki z Kuźnicy, Władysławowa, Jastarni, Chałup, Juraty i Helu wypływają. Przebywając zatokę są witani w okolicy Rewy przez łodzie, które wypłynęły z Pucka. Tam na falach zostaje odprawione nabożeństwo, a później cała flotylla eskortowana teraz przez jachty i motorówki z okolicznych portów płynie do Pucka do portu rybackiego u stóp Fary. Rybacka procesja wkracza do fary na sumę, zwykle odprawianą przez Biskupa Gdańskiego. Po południu cała flotylla odpływa do swych portów. 

W trakcie ostatnich lat, dzień odpustu był wzbogacany wieczornymi koncertami muzyki, występami folklorystycznymi. W ten dzień język kaszubski dominuje na ulicach miasteczka a kolorowe stroje Kaszubów olśniewają swym pięknem. Wszędzie pełno kramów jarmarcznych a smażalnie polecają tradycyjną rybkę. 

Fotorelację z roku 2010 kiedy to w trakcie odpustu odbył się również w Pucku Zjazd Kaszubów możecie zobaczyć na oficjalnej stronie miasta. A fotorelację z roku 2011 możecie znaleźć w naszej galerii

Również w maju warto odwiedzić Puck, a szczególnie gdy są tu organizowane ogólnopolskie zawody wędkarskie połączone z festynem Belonada. Belona to ryba o charakterystycznym wydłużonym strzałkowatym kształcie długości od 30 do 60 cm i wydłużonych szczękach przypominających dziób, jej ości mają charakterystyczny zielonkawy kolor.  Jest rybą niezwiązaną z akwenem, żyje w ławicach w otwartych wodach w całej Europie. Jedynie w okresie tarła podchodzi do brzegów. Takim tarliskiem są płytkie wody Zatoki Puckiej. I tu wpływa ona ławicami na przełomie maja i czerwca. Jest wtedy odławiana i dostępna w miejscowych smażalniach. Naszym zdaniem zaś, jej chude mięso najlepiej smakuje w galarecie. Ciekawostką jest że zwycięzcą zawodów jest ten wędkarz, który złowi najwięcej metrów belony. W tym czasie organizowane są w Pucku koncerty, spotkania kabaretowe, występy różnego rodzaju.

Zachęcamy was do obejrzenia galerii zdjęć z Pucka oraz  wirtualnego spaceru po Pucku.

Zdjęcia archiwalne starego Pucka możecie odnaleźć na stronie http://www.fotopuck.pl, właściciel tej strony skompilował również całkiem ciekawą prezentację slajdów z naszego miasteczka.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie