News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 21:00:58
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Pielgrzymka Rybacka
Pielgrzymka Rybacka

 

Pielgrzymka Rybacka

na odpust Piotra i Pawła w Pucku

Niewątpliwą atrakcją na wodach Małego Morza oraz Pucka jest Morska Pielgrzymka Rybaków do puckiej fary na  odpust św. Piotra i Pawła pod koniec czerwca. Pielgrzymowanie wodą z Półwyspu Helskiego ma długą tradycję, której początków należy szukać około 1217 r., kiedy nadano Puckowi przywilej odbywania jarmarków w dniu patronów parafii. Wspomnieć wypada, że Półwysep przez długi czas był szeregiem wysepek i dotarcie do Pucka mogło się odbyć jedynie łodziami. Odpust związany z patronami głównymi najdalej na północ wysuniętej parafii nadmorskiej skupiał okoliczną ludność nie tylko na dorocznej sumie odpustowej, ale także na kilkudniowym jarmarku. Zachowane w archiwum parafialnym bulle papieskie z końca XV wieku, a także późniejsze, dokumentują wagę jaką przykładano do tego szczególnego spotkania parafian, by w imię uczczenia świętych cieszyć się radością doczesnego spotkania, także przy biesiadnym stole.

 

 

 

 

W 1981 r. reaktywowano pielgrzymowanie łodziami rybackimi przez Zatokę Pucką do Pucka. Morska pielgrzymka na trwale wpisała się w odpustowy kalendarz jako ważny dzień dla Kaszuby i rybaka. W tym dniu przystrojone odświętnie rybackie łodzie, kutry, jednostki z Kuźnicy, Władysławowa, Jastarni, Chałup, Juraty i Helu wypływają. Przebywając zatokę są witani  przez łodzie, które wypłynęły z Pucka i Swarzewa. W miejscu spotkania na falach zostaje odprawione nabożeństwo, a później cała flotylla eskortowana teraz przez jachty i motorówki z okolicznych portów płynie do Pucka do portu rybackiego u stóp Fary. Rybacka procesja wkracza do fary na sumę, zwykle odprawianą przez Biskupa Gdańskiego. Po południu cała flotylla odpływa do swych portów. 

W trakcie ostatnich lat, dzień odpustu był wzbogacany wieczornymi koncertami muzyki, występami folklorystycznymi. W ten dzień język kaszubski dominuje na ulicach miasteczka a kolorowe stroje Kaszubów olśniewają swym pięknem. Wszędzie pełno kramów jarmarcznych a smażalnie polecają tradycyjną rybkę. 

 


W 2010 roku podczas odpustu w Pucku odbył się również doroczny zjazd Kaszubów, organizowany co roku w innych miejscowościach Fotorelację z tego wydarzenia możecie zobaczyć na oficjalnej stronie miasta.

Natomiast pielgrzymka dnia 25 Czerwca 2011 była jednocześnie dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Dlatego też w tym roku z pieszą pielgrzymką ze Swarzewa przywędrowała do Pucka cudowna figura Matki Boskiej Swarzewskiej. Było to nawiązaniem do mszy za ludzi morza i rybaków celebrowanej przez Jana Pawła II w Sopocie w 1999 roku, kiedy to kutry rybackie na wodach zatoki uformowały krzyż.

W naszej galerii zdjęć znajdziecie wiele interesujących zdjęć z tego wydarzenia.

Krótkie newsy możecie znaleźć na: Portalach: strona Radia Gdańsk, puck.naszemiasto.pl : dwa artykuły

Relacje filmowe uczestników pielgrzymki z portalu youtube można znaleźć pomiędzy inymi pod linkami : Link 1,Link 2, Bardzo ciekawa prezentacja z lat poprzednich jest dostepna pod linkiem.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie