News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 20:50:36
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Jurata
Jurta

Jurata

Ekskluzywny kurort nadmorski.

Jeszcze na początku ubiegłego stulecia w miejscu obecnego kurortu były tylko wydmy i sosnowy las. Dopiero w 1928 r. powołano Spółkę Akcyjną "Jurata", która wydzierżawiła 150 ha terenów państwowych na Półwyspie Helskim i rozpoczęła budowę kurortu nadmorskiego. Pomiędzy rybackimi wioskami powstałą miejscowość o nowoczesnej zabudowie.  Jurata stała się najnowocześniejszym i najelegantszym kurortem w przedwojennej Polsce. Powstawały tu komfortowe wille, domy letniskowe, hotele. Oficjalne otwarcie pierwszego sezonu letniego miało miejsce w  maju 1931 roku. Najbardziej znanym i ekskluzywnym miejscem był hotel "Lido" (1932/1933), który gościł znamienitych gości ze świata kultury i polityki. Bywali tu Egeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna, siostry Halama, Jadwiga Smosarska, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura, Wojciech Kossak i jego córki - Maria Jasnorzewska - Pawlikowska i Magdalena Samozwaniec. Odbywały się tu dancigi sobotnie bale a do tańca grały słynne warszawskie orkiestry. Swoje letnie rezydencje mieli w Juracie Ignacy Mościcki, minister Józef Beck, hr. Potoccy, ks. Czetwertyńscy,i hr. Tyszkiewiczowie.
W 1935 r. rozpoczęła działalność luksusowa "Cafe-Cassino", w której na dancingach pojawiała się cała śmietanka towarzyska Juraty. Dziś prawie w tym samym miejscu znajduje się hotel "Bryza". Sławę zyskała kawiarnia - galeria "Juratka", której właścicielem był artysta malarz Wiesław Poznański. Częstymi gośćmi byli w niej Mieczysław Lurczyński, Wojciech Weiss, Wojciech Kossak. Jurata przyciągała wszystkich, dojeżdżali do niej letnicy z całej Polski. Kursowała kolej wybudowana w latach 1922/23 a od 1935 dzięki budowie szosy można było dojechać tu automobilem.

Nazwę miejscowości wyłoniono w konkursie i główną nagrodę uzyskała nauczycielka, która zaproponowała nazwę pochodzącą od Żmudzkiej bogini. Legenda głosi, że Jurata bogini morska, zakochała się wbrew woli ojca w biednym rybaku Kasystisie. Gdy dowiedział się o tym, bóg Perkun zniszczył on bursztynowy pałac Juraty, a jego kawałki po dziś dzień można znaleźć na plażach. A w trakcie sztormu w trakcie burzy można usłyszeć imię Kasystis wykrzykiwane przez Perkuna.

Jurata dziś leży w granicach administracyjnych miasta Jastarnia. Odzyskuje ona miano elitarnego kurortu. W Juracie znajdziecie przepiękną plażę, molo i ciszę zakłócaną szumem wiatru w sosnach. W trakcie wysokiego stanu wody, można podpłynąć do molo z wciągniętym mieczem  i zacumować przy nim. Płycizna w Juracie, ciągnie się dość daleko od brzegu, a przy samym molo głębokość zmniejsza się dość znacznie uniemożliwiając czasami podpłyniecie. 

Oby odwiedzić Juratę polecamy popłynąć do Jastarni i zostawić tam jacht w marinie. Z Jastarni do Juraty jest bardzo blisko i możecie się tam udać na wypożyczonych rowerach, taksówką, autobusem bądź pociągiem.

Zapraszamy do naszej galerii.
 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie