News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 20:02:43
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Osłonino
Oslonino

Osłonino

Spokojna wieś opodal Beki - rezerwatu ptactwa.

Osłonino - wieś kaszubska, powstała w 1355 roku. Należała do dóbr rzucewskich i rzucewsko-wejherowskich.  Z Rzucewem połączona 10-kilometrową aleją lipową zwana Aleją Sobieskiego z XVII w. Według legendy aleję sadził sam Jan III Sobieski, w czasie gdy właścicielką dóbr rzucewskich była jego siostra Katarzyna.

Osłonino dziś to bardzo mała i spokojna wioska. Niewiele tu atrakcji i postój w tym miejscu wydaje się mało uzasadniony. W okolicach Osłonina, a właściwie pomiędzy Rewą, Osłoninem i Mrzezinem, u ujścia rzeki Redy, znajduje się rezerwat przyrody Beka, w którym można spotkać wiele unikalnych na skalę europejską gatunków ptaków.

Ptasi rezerwat przyrody na Pobrzeżu Kaszubskim został utworzony w 1988 r.i ma powierzchnie 193 ha. kiedyś w tym miejscu była pochłonięta przez morze miejscowość Beka. Pozostałościami tej osady są wysokie drzewa, kamienne fundamenty i drewniany krzyż na brzegu Zatoki Puckiej. Rezerwat obejmuje zabagnione łąki halofilne (słone łąki - słonawy), łąki zmiennowilgotne i młaki turzycowe oraz szuwary i formacje wydmowe. Występują tu gatunki rzadkich, chronionych lub zagrożonych gatunków roślin halofilnych: sit Gerarda, mlecznik nadmorski, świbka morska, babka nadmorska, sitowiec nadmorski, oczeret Tabernaemontana, ostrzew rudy, mannica odstająca i aster solny. Z kolei zasilana słodkimi wodami młaka w północnej części rezerwatu jest siedliskiem storczyków, takich jak stoplamki czy lipiennik Loesela, a także innych, ściśle chronionych gatunków flory: gnidosza błotnego i owadożernej rośliny tłustosza zwyczajnego. Obszar rezerwatu jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków. Do niedawna gnieździła się tu jedna z największych w Polsce populacji biegusa zmiennego do 50 par lęgowych. Jednak na skutek zaprzestania wypasu bydła w rezerwacie rozległe obszary słonych łąk zostały opanowane przez gęste szuwary trzcinowe, co spowodowało niemal całkowity zanik biegusa zmiennego na tutejszych lęgowiskach - w 1999 stwierdzono tu zaledwie 1-2 pary, zaś obecnie spotyka się tu głównie osobniki tego gatunku podczas wędrówek. W rezerwacie przestał również gnieździć się batalion. Z innych cennych gatunków były tu obserwowane jako lęgowe: bąk, gęgawa, ohar, szlachar, błotniak stawowy, błotniak zbożowy, błotniak łąkowy, kropiatka, zielonka, żuraw, ostrygojad, sieweczka obrożna,krwawodziób, czajka, kszyk, rybitwa białoczelna (po 1997 roku zanikła - na skutek nadmiernej presji ludzi odwiedzających plaże rezerwatu), zimorodek, sowa błotna i pliszka cytrynowa (gnieździ się w rezerwacie od 1995 roku).

Na plaży wybudowano tu pomost cumowniczy z przyczółkiem, stały pomost  o długości 26 m, 36cio metrowy pomost pływający i pochylnie. Również ta przystań jak większość z projektu pierścienia Zatoki Gdańskiej, jest dostępna tylko dla jednostek o niewielkim zanurzeniu. W okolicy samej przystani nie ma żadnej infrastruktury a i do wioski trzeba się spory kawałek przejść. Z powodu braku atrakcji, małej dostępności przystani, przeszkód nawigacyjnych (min. kamienie na dnie, wbite w dno niewidoczne pręty) oraz dość sporej odległości do choćby sklepu spożywczego we wiosce, odradzamy dłuższe odwiedziny w tym miejscu. Polecamy natomiast spokojną żeglugę przy dobrych warunkach meteo na południe w okolice rezerwatu aby móc obserwować rzadkie okazy.

Zdjęcia z Osłonina znajdziecie w naszej galerii.
 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie