News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 21:19:42
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Akwen

Zatoka Pucka nazywana przez miejscowych Małym Morzem, jest płytką zatoka będąca wyjątkową częścią Morza Bałtyckiego, stanowiąca zachodnią część Zatoki Gdańskiej. Ograniczona od północy 34 kilometrowym Półwyspem Helskim, od wschodu graniczy z Zatoką Gdańską, a południowo-zachodnie brzegi przynależą do Nordy - krainy Północnych Kaszub. Jej powierzchnia wynosi 364 km a głębokość maksymalna 54 m [za wikipedia].

Zatokę Pucką dzieli się na część wewnętrzną (do Cypla Rewskiego i Rewy Mew) i zewnętrzną. Część wewnętrzna zatoki wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i jest ona obszarem specjalnej ochrony ptaków. Na jej brzegach znajdują się 3 rezerwaty: Beka, Mechelińskie Łąki oraz Słone Łąki Część wewnętrzna jest bardzo płytka, i dzięki temu bardzo szybko się nagrzewa. Temperatura wody przekracza tu latem 25 stopni C.

Mielizny położone na zatoce to Rybitwia Mielizna (Mewia Rewa), Borowska Mielizna, Długa Mielizna, zaś głębie to Chałupska Jama, Kuźnicka Jama.

Zatoka jest wyśmienitym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne. Bryza wiejąca tu przez cały rok - dzięki bliskości Morza Bałtyckiego, gwarantuje doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Jest to jeden z najlepszych w Polsce jak i w Europie akwenów do uprawiania kitesurfingu, widsurfingu i przede wszystkim żeglarstwa. Na wodach Zatoki Puckiej odbywają się liczne zawody żeglarskie i windsurfingowe rangi ogólnopolskiej, europejskiej a nawet światowej.

Miejsce to doceniane jest szczególnie przez żeglarzy. Porty znajdują się w Pucku, Kuźnicy, Jastarni i Helu.
W ramach projektu Pierścień Zatoki Gdańskiej wybudowano nowe przystanie jachtowe dostępne dla jednostek mieczowych o małym zanurzeniu. Wybudowane przystanie znajdują się w Swarzewie, Rewie , Osłoninie, Rzucewie, Chałupach , Kuźnicy i Juracie. Dodatkowe przystanie można znaleźć przy licznych campingach i ośrodkach wzdłuż jej brzegu. Zdjecia przystani pierscienia zatoki, mozna znalezc w naszej galerii dla kazdej miejscowosci z osobna oraz na stronie Urzedu Morskiego w Gdyni.

Zatoka Gdańska to obszerny akwen, który geograficznie rozciąga się także poza granicami Polski. Umowną granicę między Zatoką Gdańską a otwartym morzem wyznacza linia łącząca przylądek Rozewie z przylądkiem Taran na półwyspie Sambia. Na południowym wschodzie granicę Zatoki wyznacza Mierzeja Wiślana. Zachodni fragment ograniczony Półwyspem Helskim i linią Hel–Gdynia zwany jest Zatoką Pucką (omówiony wyżej)

Zatoka Gdańska należy do obszaru morskich wód osłoniętych. To znakomity akwen by doskonalić swoje umiejętności. To przedsionek Bałtyku gdzie w trakcie sztormów fal mogą dochodzić do 9ciu metrów. Jednocześnie jest to akwen bezpieczny, z dużą liczbą portów, do których wejścia są łatwe, dostępnych oczywiście także dla jachtów morskich..

Akwen dostępny dla naszej jednostki to jej zachodnią część zatoki ograniczoną linia Hel- Górki Zachodnie i od zachodu Zatoką Pucką Na tym terenie znajdują się dwa największe polskie porty morskie Gdynia i Gdańsk. Tu możecie spotkać pełnomorskie statki zawijające do tych portów i kotwiczące na ich redach. Należy nadmienić że tory podejściowe do portów powinno się przecinać pod kątem prostym a statkom ustępować z drogi. Być może wyda się to dziwne, ale pomimo zainstalowanych kilku radarów i ciągłej obsady mostka nawigacyjnego, możemy być nie zauważeni. Każdy statek posiada sektory martwe gdzie będziemy niewidoczni, a dodatkowo ich manewrowość jest znacznie mniejsza niż kilkumetrowego jachtu.
Mariny i przystanie jachtowe znajdują się w Gdyni, w Gdańsku w Górkach Zachodnich i na Motławie niedaleko Centralnego Muzeum Morskiego oraz nowa marina w Sopocie przy Molo.

Na obu zatokach Puckiej i Gdańskiej znajdziecie wiele przestrzeni dla siebie. Jest to spory akwen, który dość ciężko zatłoczyć. Inne jachty będziecie mijać na podejściach do portów albo na Głębince (przejściu na wewnętrzną część Zatoki Puckiej). Jest to zdecydowanie piękny akwen, który należy odwiedzić. Jachty można wynająć prawie w każdym z portów. Co prawda nie ma tu takiej flotylli jachtów na czarter jak na Mazurach a i uprawnienia z reguły trzeba mieć większe, a jachty przygotowane do czarteru w większości przeznaczone są do rejsów pełno-morskich. 

Nie każdy wie, że w naszym morzu - Morzu Bałtyckim żyją trzy gatunki fok: Foka Szara, Foka Obrączkowana oraz Foka Pospolita. Oprócz fok mamy nasze Morświny, zwierzęta będące mniejszymi kuzynami delfinów, należące do rodziny waleni uzębionych. A Zatoka Pucka i Zatoka Gdańska to akweny szczególne dla tych gatunków. Niegdyś występowały one tu niezwykle liczebnie i ich połów (szczególnie fok szarych) stanowił podstawę bytu ludności. Już w neolicie były tu osady łowców fok (Osada w Rzucewie).

Jeśli będziecie mieli szczęście to możecie w swych rejsach po zatokach spotkać jedne z tych zwierząt. Pamiętajcie, gdy je ujrzycie nie próbujcie ich dotknąć bądź też gonić. Natomiast powiadomcie Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego: telefony całodobowe:  601-88-99-40 lub 058 675-08-36

Miejscem gdzie możecie się dowiedzieć więcej na temat życia fok i morświnów jest Fokarium w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Celem stacji jest przywrócenie naturze populacji fok szarych na południowym Bałtyku. Stacja ta jest unikatem w naszym kraju i obok akwarium w Gdyni przybliża nam faunę morską. Tu są hodowane foki, które po odkarmieniu i opanowaniu  umiejętności polowań na ryby, są wypuszczane na wolność. Foki pozostające w fokarium to te, które nie dałyby sobie rady w naturalnym środowisku. Najciekawszą porą by odwiedzić fokarium jest pora karmienia. Trzy razy dziennie foki są karmione, ważone i przeprowadzane są z nimi ćwiczenia. Tu możecie zobaczyć jak zwinne są foki w wodzie. Stacja, oprócz hodowli i uwalnianiu fok prowadzi wiele programów ekologicznych i edukację przyrodniczą. Jest to miejsce, które definitywnie warto zwiedzić.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią fokarium na naszej stronie i odwiedzenia tego miejsca.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie