News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 20:32:33
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Rewa
Rewa

Rewa

Wioska u podstawy Szpyrku.

Rewa to mała wioska położona u podstawy unikatowej Mierzei Rewskiej, zwanej "Szperkiem" lub "Szpyrkiem". Jest to łacha piachu ciągnąca się w głąb morza. Przedłużenie tego ponad kilometrowego cypla "Ryf Mew" rozdziela ciepłe wody Zalewu Puckiego od zewnetrznej bardziej słonej i chłodniejszej części wód Zatoki Puckiej. Mierzeja w większej części jest zanurzona w wodzie i ciągnie się aż do płycizn Półwyspu Helskiego.  Jednak przy niskich stanach wody tworzy ona wyspy na środku zatoki. Cypel rewski jest jednym z bardziej popularnych w Polsce miejsc do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Znajduje się tu kilka szkółek kite- i windsurfingowych. Rewa posiada dwie plaże, północną z cieplejszą wodą ale o bardziej zatokowych charakterze i tę wschodnią z większą ilością piasku, szerszą bardziej otwartą  na kaprysy natury.

Tereny te w 1224 roku Świętopełk podarował Cystersom z Oliwy. A pierwsza wzmianka o Rewie jako „Riffe” pochodzi z roku 1589 gdy opat Cystersów zezwola na wybudowanie tu tymczasowych szop rybackich.

Jednak ujście rzeki Redy już wcześniej było zasiedlone. Kiedyś rzeką spławiano tu pnie z Puszczy Darżlubskiej, ich segregacji dokonywano w okolicach dzisiejszej Rewy. Legenda mówi, że Rewa była miejscem zamieszkałym przez bogatych flisaków i kupców, mieli oni własny kościół p.w. św. Rocha z trzema dzwonami nazwanymi: "Barbara", "Mikołaj" i "Wojciech". Niestety dobrobyt przewrócił w głowach mieszkańcom, którzy przestali chodzić do kościoła co sprowadziło nań nieszczęście. W noc świętego Wawrzyńca wielki sztorm, który usypał mieliznę zwaną Mewim Ryfem, i odciął statkom drogę na pełne morze. Ludzie zaczęli cierpieć głód. Kolejny sztorm pochłonął wieś. Podobno stojąc na Szperku w pogodną noc można usłyszeć największy z kościelnych dzwonów – "Wojciecha". Tak podaje legenda, jednak u ujścia Redy na prawdę istniała wioska o nazwie Beka, która z biegiem czasu znalazła się pod wodą.

W 1648 roku opat w zamian za daninę z ryb nadał przywilej osadniczy dla rewskich rybaków. W 1772 roku osada należąca do Klasztoru w Oliwie została nazwana Rewa. XIX i XX wiek to dla Rewy okres rozwoju. Wtedy w rewskich warsztatach szkutniczych powstawały drewniane żaglowce towarowe zapewniające połączenia żeglugowe między kaszubskimi wsiami Zatoki Gdańskiej. W okresie międzywojennym Rewa była przystanią dla 10 żaglowców, które uległy zniszczeniu w trakcie drugiej wojny światowej. Do tej pory niedaleko Rewy spoczywają ich wraki. W latach siedemdziesiątych nurkowie z Centralnego Muzeum Morskiego wydobyli przedmioty z wraku statku "Helena", które obecnie można podziwiać w Centralnym Muzeum Morskim.

Ciekawym miejscem jest Aleja Zasłużonych Ludzi Morza, znajdująca się tuż przy wybiegającym w morze Cyplu. W Alei  umieszczono tablice upamiętniające zasłużonych ludzi morza: między innymi gen. Józefa Hallera, Klemensa Długiego mieszkańca Rewy, najsłynniejszego armatora rewskiego oraz Jana Leszczyńskiego mieszkańca Mechelinek, niedoścignionego wychowawcy kadr morskich. Warto też zobaczyć Krzyż Morski, który jest umiejscowiony na Szperku. Krzyż stał tu od bardzo dawna, obok krzyża chowano topielców, ofiary zaraz morowych. W 1922 roku w lecie u stóp krzyża odbyła się polowa msza, w której brał udział generał Józef Haller wraz ze świtą. Drewniany krzyż został zniszczony przez hitlerowców a w jego miejsce postawiono dzisiejszy metalowy, od którego zaczyna się wspomniana aleja. Krzyż ów jest widoczny z daleka i stanowi doskonały punkt nawigacyjny.

W ramach projektu "pierścień zatoki gdańskiej" w Rewie zrealizowano budowę pomostu cumowniczo-spacerowego z przyczółkiem, pomostu pływającego. Pływający pomost w odróżnieniu od Rzucewskiego, Swarzewskiego czy tego z Osłonina jest usadowiony na dalbach i w kei dostępy jest prąd. Również mogą tu cumować jednostki ze znacznie większym zanurzeniem. Przystań znajduje się po wewnętrznej części zatoki, przy plaży północnej.

Interesujące informacje o Rewie i stare zdjęcia można zobaczyć na stronie http://adamlukasz.w.interia.pl. A aktualne zdjęcia przystani zobaczysz w naszej galerii.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie