News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 19:44:51
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Rzucewo
Rzucewo

Rzucewo

Osada łowców fok, rycerska i rybacka.

Ślady osadnictwa w okolicach Rzucewa pochodzą z 2500-1700 r.p.n.e. Udokumentowane ślady osady są niedaleko cypla rzucewskiego - zwana Osadą Łowców Fok. Tutejsze znaleziska okazały się reprezentatywne, dla wszystkich osad nad Zatoką Pucką i Gdańską. I dlatego określono je jako należące do kultury rzucewskiej.

Około 1308 roku Rzucewo było posiadłością należąca prawdopodobnie do kasztelana puckiego, a w następnym wieku Rzucewo określano jako dobra rycerskie na prawie polskim. W miejscu tym wielokrotnie budowano zamki i dworu, które w wirach działań wojennych ulegały zniszczeniu. Pierwszy z nich zburzono podczas wojny trzynastoletniej. Kolejny należący do rodziny Wejherów zniszczony został około 1625 roku przez wojska szwedzkie. Dobra Rzucewskie przechodziły z rąk do rąk a to za sprawą kupna, a to za sprawą dziedziczenia. Między innymi ziemie te należały do Wejherów, Radziwiłów, Sobieskich i Przebendowskich. Gdy dobra te były w posiadaniu Katarzyny, żony Michała Sobieskiego a brata Jana Sobieskiego, ten ostatni odwiedzał to miejsce. Przekaz mówi, że aleja lipowa łącząca Rzucewo z Osłoninem została zasadzona przez późniejszego właściciela tych włości i zarazem króla. Jan III Sobieski posiadając Rzucewo, nigdy go już więcej nie odwiedził.

W 1734 roku podczas oblężenia Gdanska Rosjanie spalili większość wsi i majątków nadbrzeżnych od Gdyni po Puck, aby  nie pozwolić na francuski desant. Prawdopodobnie wówczas spalił się kolejny dwór Wejherów. Następny dwór podczas wojen napoleońskich w 1811roku służył jako lazaret, a później został spalony. Budowę obecnego pałacu rozpoczęto w 1840 roku dla ówczesnego właściciela Gustawa von Below. Okolo 1853 roku zbudowano w pobliskim lesie kaplice grobowa, którą powiązano z aleja lipowa droga obsadzona bukami. Około polowy XIX wieku dotychczasowy ogród barokowy rozszerzono go na przylegle tereny. Z dawnego ozdobnego charakteru zachowały się do dziś drzewa: platan klonolistny, sosna, buk czerwonolistny i kasztan jadalny.

Po II wojnie światowej, budynek służy jako technikum rolnicze, a od 1976 roku zostaje opuszczony i niszczeje, przechodząc z rąk do rąk miedzy innymi Cepeli, Stoczni Gdańskiej, Urzędu Wojewódzkiego. Potocznie zostaje nazwany "strasznym dworem". Dopiero w 1996 roku nabiera znów blasku i otwiera swe podwoje jako hotel "Zamek Jan II Sobieski".

Przy jednym  z krańców parku pałacowego wybudowano pomost - przystań programu Pierścienia Zatoki. Pomost ten składa się, z części stałej i pływającej. Głębokości przy pomoście są niewielkie i jest on dostępny tylko dla jednostek o małym zanurzeniu. Warto tu zacumować, przejść się po parku i zjeść obiad lub deser w pałacowej restauracji. Jak pieknie wygladu tu jesienią i na wiosnę, zobaczcie w naszej galerii

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie