News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 19:25:04
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Chałupy
Chalupy

Chałupy

Mekka Windsurfingu

Chałupy to dawna wieś rybacka, a obecnie osada leżąca w granicach administracyjnych Władysławowa. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z roku 1635, kiedy to król Władysław IV nakazał wybudować twierdzę stanowiącą część systemu obronnego polskiego wybrzeża. Miejscowość wówczas nosiła nazwę Budziszewo. W 1664r. osada rybacka Budziszewo, przeszła pod władanie rodziny Sobieskich. Inna nazwa Chałup to Ceynowa , która zarówno jak Budziszewo pochodzi od popularnego nazwiska mieszkańców. Nazwa Chałupy pojawiła się dopiero w roku 1920.  W 1922r. poprowadzono przez Chałupy linię kolejową i od tego czasu wieś poczęła stopniowo przekształcać się z osady rybackiej w popularny kurort wypoczynkowy.

Ciekawostką z historii Chałup jest ostatnie na Kaszubach, a być może i na całym terytorium Polski, polowanie na czarownice. Otóż Krystyna Ceynowa - uboga wdowa po rybaku, mająca na utrzymaniu dzieci z konieczności zajęła się połowem ryb. Przekaz mówi, że powodziło się jej dobrze co wzbudzało zazdrość innych mieszkańców. Gdy jeden z rybaków zachorował, ściągnięto z Sopotu znachora, który winą obciążył kobietę. Tylko, że nie chodziła do kościoła, a na jej kominie, ktoś widział wrony. W roku 1836, została ona poddana próbie wody, a gdy nie utopiła się bo unosiły ją falbany jej spódnicy nadymane powietrzem, to rybacy z łodzi zatłukli kobietę wiosłami. Sprawa okazała się na tyle głośna, że winnego znachora osądzono i skazano na dożywocie.

Swego czasu miejscowość ta słynęła z plaży nudystów. Powstała ona około 1960 roku. Początkowo istniała z obu stron Chałup i nikomu nie przeszkadzała Jednak gdy we wczesnych latach 80tych dwóch golusieńkich wczasowiczów udało się do wiejskiego sklepiku, to wzburzyło miejscowych. Obecnie plaża nudystów znajduje się jedynie od strony morza ok. 1 km w stronę Kuźnicy, nie jest jednak już tak popularna jak za czasów piosenki Zbigniewa Wodeckiego.

Dzisiejsze Chałupy to przede wszystkim mekka windsurfingu. Znajduje się tu wiele szkółek i wody przybrzeżne są zatłoczone deskami z kolorowymi żaglami.

Dla żeglarzy znajdzie się tu też coś dobrego. Znajdują się tu dwa pomosty gdzie można zacumować. Pomost w centrum osady, wybudowany w projekcie Pierścienia Zatoki. znajduje się on na płyciźnie i głębokość przy nim wynosi tylko około 40cm. Przy niskim stanie wody bardzo ciężko tu dopłynąć.

 

Natomiast na wschodnim krańcu miejscowości pod repliką masztu z żaglowca: znajduje się Port Chałupy. Jest to restauracja / tawerna / smażalnia przy której są dwa małe pomosty. Głębokość na końcu pomostu wynosi około 2 metrów. A to dzięki temu, że Port Chałupy położony jest na skraju Chałupskiej Jamy przez to dostępny dla jednostek o zanurzeniu do 1,2 m.

Właściciel tej przystani Pan Aleksander Celarek jest szkutnikiem i żaglomistrzem jak również jednym z inicjatorów dorocznego festiwalu / regat starych łodzi rybackich tzw. pomeranek. Festyn ten odbywa się w lipcu i nosi nazwę : "kaszubskie Łodzie pod Żaglami"  ("Kaszëbszczi bôtë pod żôglama").

Zdjęcia przystani do której zresztą skierowaliśmy nasze pierwsze halsy możecie znaleźć w naszej galerii.

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie