News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 20:22:29
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Swarzewo
Puck

Swarzewo

Sanktuarium Maryjne.

Na Kępie Swarzewskiej pomiędzy Puckiem i Władysławowem, leży mała wieś Swarzewo. Niegdyś była to wieś rybacka dziś powoli zaczyna się przemieniać w spokojne letnisko.

Osadnictwo na terenie Swarzewa zaczęło się w epoce brązu. Jako wieś zostało lokowane we wczesnym średniowieczu a od 1308 roku znajdowała się na terenach opanowanych przez Krzyżaków. Od 1466 roku zarządzane przez Starostów Puckich W XVI i XVII wieku było wsią folwarczna z karczmą. W 1880 roku zbudowano tu kościół (trzeci z kolei), który stoi do dziś.

Znajduje się tu sanktuarium maryjne Matki Boskiej Swarzewskiej - Królowej Polskiego Morza. Cudowna figurka Matki Boskiej  pochodzi z XV wieku i zwana jest Opiekunką Rybaków. Według legendy przypłynęła ona morzem z rozbitego statku wraz z uratowanymi żeglarzami. Sam kościół ma neogotycki charakter. Znajduje się w nim również obraz mapa Zatoki Puckiej z 1664 r. przedstawiająca kościoły w Pucku, Helu i Swarzewie.

Poniżej kościoła, przy drodze do przystani znajduje się kapliczka zbudowana przez rybaków w 1775 r. Jest tam studzienka przy której według legendy objawiła się cudowna figurka. W środku kaplicy oprócz studzienki znajduje się także tablica z opisem historii figurki. Odpusty w Swarzewie w pierwszą niedzielę po 16 lipca i 8 września uważane są za jedne  najważniejszych na Kaszubach

Podążając niżej tą samą drogą, przy której stoi kaplica, dojdziemy do wód zatoki. To właśnie tu wybudowano jedną z przystani w projekcie pierścienia zatoki gdańskiej. W skład przystani wchodzi stanica wodna wraz z zapleczem gdzie znajdziemy informację turystyczną gminy Puck oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego, toalety, bosmanat, slip. Samo zaś molo postojowe składa się z części stałej i pływającego pontonu chowanego na zimę.

Można tu dopłynąć jedynie jednostkami o małym zanurzeniu gdyż, głębokość przy końcu pomostu wynosi około 0,3-0,7m w zależności od stanu wody. Wiele jednostek cumuje również przy bojkach na pobliskich wodach zatoki. Zdjęcia  przystani w okresie jesiennym znajdziecie w naszej galerii.

Inne bardzo interesujące informacje, aktualne zdjęcia, jak i te archiwalne, opisy i historie Swarzewa znajdziecie na stronie http://www.malanowicz.eu/mm/rodzina/opowiadania/okna/Swarzewo.htm.

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie