News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 19:35:06
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Kuźnica
Puck

Kuźnica

Tradycyjna rybacka wieś.

Kuźnica to dawna wieś rybacka, obecnie będąca częścią gminy miejskiej Jastarnia i letnisko nadmorskie.
Kuźnica swą historią sięga XVI w, kiedy to Półwysep Helski był szeregiem wysepek. Pierwsza wzmianka o Kuźnicy pochodzi z 1570r. Miejscowość ta należała do starostwa puckiego a zarządzał nią Wojciech Byżewski. Lustracja z 1578 r wykazała, że pilnuje on brzegów i płaci czynsz. W 1635 r. w obliczu zbliżającej się wojny polsko-szwedzkiej na wschód od Kuźnicy król Władysław IV nakazał wybudować fort morski Kazimierzowo. Równocześnie też trwała budowa fortu Władysławowo. 200 osobowa załoga podlegała płk Jakubowi Wejherowi. Kazimierzowo osłaniało ogniem dział najgłębsze przejście przy Suchej Rewie od zachodniej strony części Zatoki Puckiej oraz ochraniało Władysławowo przed atakiem od strony Helu. Była to czterobastionowa forteca. Posiadała fosę bez przed wału i stoku bojowego. W 1643 r. sejm postanowił zdjąć załogi z umocnień na półwyspie i zniszczyć twierdzę we Władysławowie. W styczniu 1644 r. w obliczu wojny ze Szwecją, król rozkazał obsadzić Kazimierzowo dragonami i piechotą. W 1655 r. załoga polska wycofała się do Pucka, Kazimierzowo zajęli Szwedzi. Po obu fortach nie ma obecnie śladu. Nieopodal fortu istniała karczma wokół której pobudowały się chaty i powstała osada Kuczfelta lub Kusfeld. Nazwa ta oznacza miejsce pocałunku. W ten sposób nazwano miejsce łączenia się Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej. Cieśnina ta była najszersza i najgłębsza pomiędzy zachodnią częścią zatoki i  Bałtykiem. W 1694 roku w osadzie było 6 budynków mieszkalnych. Była to miejscowość typowo rybacka. Prawie wszyscy jej mieszkańcy posiadali łodzie i zajmowali się rybołówstwem. Większość z nich nosiła nazwisko Budzisz. Do końca XIX wieku osada miała najwięcej mieszkańców ze wszystkich osad na Półwyspie Helskim.


Gdy powstała linia kolejowa na półwysep zaczęli zjeżdżać do Kuźnicy letnicy.  W 1921r. powstał w Kuźnicy pierwszy pensjonat "Morskie Oko". Najbardziej znaną gospodą była gospoda "Dom Kaszubski". Wystrój nawiązywał do morskiego charakteru miejscowości. Tu odbywały się potańcówki dla letników przy dźwiękach orkiestry.
Rybacy, dla uatrakcyjnienia czasu letników wypływali z nimi na Suchą Rewę, gdzie urządzali pikniki połączone z potańcówkami. Sami rybacy, nie tylko ci z Kuźnicy, wypływali tam na romantyczne randki.
Tutejszy kościół wybudowano w roku 1930, wzorując się na sanktuarium Swarzewskim. Kuźnicki kościół powstał równolegle ze świątyniami w Jastarni i w Helu. Od roku 1954 wieś weszła w skład osiedla Jastarnia, a w 1979 roku Kuźnica została wpisana do rejestru zabytków.

Godne zanotowania jest położenie Kuźnicy. Między wodami Zatoki Puckiej i Bałtyku w tym miejscu jest zaledwie 200m. Tu linia kolejowa przebiega najbliżej otwartego morza na całym wybrzeżu. Z obu stron osady są piaszczyste wydmy z najwyższym wzniesieniem Mierzei Helskiej - Górą Lubek. Prawdopodobnie przejęła ona nazwę od statku, który wszedł tu na mieliznę w XVIIw. Na Zatoce Puckiej w tej okolicy znajduje się najgłębsze miejsce jej wewnętrznej części Kuźnicka Jama.

Osada, obecnie letnisko jest miejscem gdzie w szczególny sposób kultywuje się tradycje rybackie. Tu zachował się zwyczaj połowu węgorzy za pomocą tradycyjnych żaków ustawianych na żerdziach. Tu do tej pory można zobaczyć suszące się na brzegu sieci, i rybaków przy nich pracujących.

 Obecnie w Kuźnicy można zacumować jednostkami o małym zanurzeniu przy pływającym pomoście i stanicy wodnej z informacją turystyczną po wschodniej stronie osady. Pomost oraz stanica zostały wybudowane w ramach projektu Pierścienia Zatoki Gdańskiej. Drugim miejscem, gdzie można wpłynąć torem wodnym jachtami o większym  zanurzeniu jest port rybacki. W tej chwili to tylko jedno dość zatłoczone nabrzeże. Tu kutry rybackie stoją burta w burtę i ciężko znaleźć wolne miejsce.

Obecnie istnieją plany rozbudowy portu w Kuźnicy i podpisano już umowy o jej dofinansowanie. Przystań zostanie rozbudowana i odremontowana. Dzięki temu powstaną nowe miejsca postojowe dla kutrów rybackich oraz poprawi się jakość warunków pracy. Koszt inwestycji to niemal 30 mln zł. W planach jest  budowa falochronu południowego długości ca 174 m, falochronu wschodniego długości ca 110 m oraz budowa umocnionego brzegu skarpowego poszerzającego istniejący brzeg o ca 15 m i długości ca 154 m. Zwiększy to basen portu (ok. 3,5 ha), a co za tym idzie ilość miejsc postojowych.
Powstanie również budynek socjalno- administracyjny, oświetlenie i toalety (wykonanie instalacji - sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i energetycznej: oświetlenie i zasilanie urządzeń). Więcej możecie znaleźć w artykule w portalu "Gazeta.pl" oraz na stronie Urzędu Morskiego z dokumentacją techniczną. Prawdopodobnie budowa falochronu południowego zamknie  niewielkie przejście pomiędzy główką portu a Jamą Kuźnicką a co za tym idzie, zachodnią częścią Zatoki Puckiej. Żywimy nadzieję, że drugie przejście (około jednego kilometra na południe) pozostanie otwarte i dalej będzie możliwe wpływanie do Kuźnicy bezpośrednio z Pucka. Inwestycja powinna zakończyć się w maju 2012 roku.

Zapraszamy do galerii zdjęć z Kuźnicy.

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie