News nasze cele i oferta Jacht Akwen Galeria Kontakt Linki Świat Żagli w Oczach Dziecka  Styczeń 21 2020 21:50:13
Nawigacja
News
nasze cele i oferta
Jacht
Akwen
Galeria
Kontakt
Linki
Archiwum
Reklama
Pogoda w Pucku
Pielgrzymka Rybacka
Fonetyka Języka Kaszubskiego
Porty i Przystanie
Puck
Gdynia
Jastarnia
Hel
Gdańsk
Sopot
Kuźnica
Swarzewo
Rzucewo
Chałupy
Rewa
Osłonino
Kempingi Półwyspu Helskiego
Jurata
Sopot
Puck

Sopot

Letnia "stolica" Polski.

W miejscu dzisiejszego Sopotu, ślady osadnictwa sięgają V w.p.n.e. Około VII w. n.e. była tu twierdza słowiańska, która później podupadła i pozostała tylko osada rybacka. Pierwsza wzmianka o Sopocie pochodzi z 1283r. kiedy to książę Mściwój II nadaje wioskę cystersom oliwskim. W wyniku drugiego pokoju toruńskiego (1466 rok) Sopot wraz z całym Pomorzem Gdańskim znalazł się w granicach Rzeczypospolitej. W połowie XVI w. Sopot stawał się coraz bardziej popularnym miejscem wypoczynku bogatych gdańszczan. W ciągu kilkudziesięciu lat  na gruntach wydzierżawianych od oliwskich cystersów wybudowali oni dwory letniskowe, otoczone ozdobnymi ogrodami.

W latach 1733-1734 w trakcie wojny o koronę polską pomiędzy Stanisławem Leszczyńskim a Augustem III, Sopot zostaje doszczętnie spalony przez oblegające Gdańsk wojska rosyjskie. Po pierwszym rozbiorze Polski znajduje się w granicach państwa pruskiego. Na mocy decyzji króla Fryderyka II dobra ziemskie klasztoru oliwskiego z Sopotem zostały skonfiskowane i włączone do pruskich domen państwowych.

W 1819 r. Carl Christoph Wagner, podjął pierwsze próby uruchomienia kąpieliska morskiego niemniej nieskutecznie. Ważnym momentem dla Sopotu było osiedlenie się tu żołnierza / lekarza armii napoleońskiej Jana Jerzego Haffnera. To on w 1823r. buduje Zakład Kąpielowy. Doprowadza też do budowy  molo i parku. Wkrótce powstają kolejne budynki uzdrowiskowe: Dom Zdrojowy, Łazienki Południowe i Łazienki Północne. Występujące tu solanki i borowina są wykorzystywane do leczenia schorzeń reumatycznych i narządów ruchu.  W 1870r. do Sopotu dociera kolej co przyczynia się do przekształcenia miejscowości w popularny ośrodek wypoczynkowy, odwiedzany przez turystów krajowych i zagranicznych. W 1901r. cesarz nadaje miejscowości prawa miejskie. W okresie międzywojenny Sopot leży w granicach Wolnego Miasta Gdańsk.

W okresie powojennym miejsce to upodobali sobie artyści. A Sopocka Galeria Artystyczna w budynku starego kasyna jest ważnym ośrodkiem artystycznym. Samo miasto miało pełnić funkcję rekreacyjną dla Gdańska i Gdyni. Stało się też jednym z centrum handlowo- usługowych.

Mówiąc o Sopocie nie sposób zapomnieć o Operze Leśnej powstałej 1909r. I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot. Kolejny ważny element miasta to Monciak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino z wieloma kafejkami, restauracyjkami i galeriami. Sopot to również 4,5km piaszczystych plaż będących od lat jednym z lepiej zorganizowanych kąpielisk morskich.

Najbardziej znaną budowlą Sopotu jest wychodzące w wody Zatoki Gdańskiej drewniane molo, najdłuższe w Europie, mające 511,5m. Wstęp na molo jest płatny w okresie letnim. Organizowane są tu liczne happening, koncerty i przedstawienia. Na końcu molo znajduje się przystań Żeglugi Gdańskiej.

Sopocka przystań jachtowa do roku 2010 włacznie cumowanie jachtów w Sopocie odbywało się przy molo, i jego południowej ostrodze. Postój tam był możliwy jedynie przy bardzo dobrej pogodzie, jako że przystań była nie osłonięta. Każda zmiana warunków pogodowych na zatoce, powodowała zagrożenie zniszczeniami jachtów i łodzi. Miasto postanowiło wybudować sezonową marinę przy molo. W 2010 r. ruszyła budowa, która ma być dokończona na wiosnę 2011r. Przystań, będzie jedynie przystanią sezonową bez zaplecza technicznego na ok 100 jachtów.

Zapraszamy do galerii gdzie znajdziecie zdjęcia z budowy przystani.

 

 

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda w Pucku
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie